National Genealogical Society

Awards & Competitions

Current and Past Winners

Hall of Fame Members

2016

NGS Fellow
Julie Miller, CG
Claire Mire Bettag, CG, FUGA

Presidents' Citation
Cyndi Ingle
Dick Eastman

NGSQ 2015 Award for Excellence
Rachal Mills Lennon, CG “Context and Comrades Illuminate a Silent Southerner: John Temple (1758-1838), Revolutionary War Pensioner” (NGSQ March 2015)

The Filby Award for Genealogical Librarianship
Drew Smith, MLS

NGS Award for Excellence: Genealogical Methods and Sources
New York Genealogical and Biographical Society, New York Family History Research Guide and Gazetteer

NGS Award for Excellence: Genealogy and Family History
William B. Saxbe, Jr., Richard Bowen (1594?-1675), of Rehoboth, Massachusetts, and His Descendants Volume 3--Generation 5

Award of Merit
Janice Schultz, MLS

Award of Honor
Florida State Genealogical Society, Inc.

Certificates of Appreciation
C. Ann Staley, CG, CGL - Conference Chair
David W. Dellinger, PhD - Local Host Committee Chair
Amy Larner Giroux, PhD, CG, CGL-Conference Vice Co-Chair
Margo Fariss Brewer-Conference Vice Co-Chair
Drew Smith, MLS-Librarians' Day Chair
John F. Laurent-Registration Chair
Marlis Humphrey-Local Publicity Chair
Jean Foster Kelley, CG-Vendor Support Chair
Denise Manning-Vendor Support Assistant Chair
Susan Luce-Volunteer Chair
Cheryl Shaughnessy-Volunteer Assistant Chair
Margo Fariss Brewer-Youth Camp Chair

Rubincam Youth Award (Senior)
Jane M. Wilkey

Rubincam Youth Award (Junior)
Amelia Dogan

NGS Newsletter Competition Winners

Major Genealogical or Historical Society Newsletter

Winner: New York Genealogical and Biographical Society-The New York Researcher

Family Association Newsletter

Winner: The Timen Stiddem Society-The Timen Stiddem Society Newsletter

Honorable Mention: Towne Family Association, Inc.-About Towne

County or Local Genealogical or Historical Society Newsletter

Winner: Genealogical Research Institute of Virginia-GRIVA News and Notes

Honorable Mention: Irish Family History Forum-Newsletter of the Irish Family History Forum

2015

NGS Fellow
Patricia O'Brien Shawker

Presidents' Citation
Dr. Ruth Ann Murray
Pat Richley-Erickson

The Shirley Langdon Wilcox Award for Exemplary Volunteerism
David Rencher

NGS Distinguished Service Award
Barbara Ann Renick, Brea, California

NGSQ 2014 Award for Excellence
Morna Lahnice Hollister, “Goggins and Goggans of South Carolina: DNA Helps Document the Basis of an Emancipated Family’s Surname” (NGSQ September 2014)

Rubincam Youth Award (Senior)
Erin Rose O’Hara, “The Maternal Ancestry of Erin Rose O’Hara, The first five generations”

The John T. Humphrey, CG Memorial Scholarship
Julie L. Bartimus, Naperville, Illinois

The Filby Award for Genealogical Librarianship
Scott Holl, MLIS, St. Louis County Public Library

NGS Award for Excellence: Genealogical Methods and Sources
Robert Anderson, New Hampshire, Elements of Genealogical Analysis

NGS Award for Excellence: Genealogy and Family History
Christopher C. Child of Boston, Massachusetts, The Nelson Family of Rowley, Massachusetts

Family History Writing Competition
William Cox of Austin, Texas, “From Slavery to Society: The Jerry Moore Family of Pennsylvania”

Award of Merit
Reginald Washington, of Maryland

2014

NGS Fellow
Jan Alpert

President‘s Citation
Ronald Ames Hill

The Shirley Langdon Wilcox Award for Exemplary Volunteerism
Sharon B. Hodges

NGSQ 2013 Award for Excellence 
Laurel T. Baty, cg, “Parentage of Martha Smith of Alabama and Mississippi: Overcoming Inconsistent, Incorrect, and Missing Records” (NGSQ June 2013)

Rubincam Youth Award (Senior)
Rachael Hattok, Through the Years

NGS Newsletter Competition Winners

Major Genealogical or Historical Society Newsletter

Winner: PastFinder, Silicon Valley Computer Genealogy Group and Der Blumenbaum, Sacramento German Genealogy Society

Honorable Mention: Penn in Hand

County or Local Genealogical or Historical Society Newsletter

Winner: The Tracer

Honorable Mention: The Newsletter of the Irish Family History Forum

Family Association Newsletter

Winner: The Timen Stiddem Society Newsletter

Honorable Mention: The Killian Family Newsletter

NGS Home Study Course Scholarship
Krista M. Burnette, Galax, Virginia

The Filby Award for Genealogical Librarianship
Dr. Sandra G. Treadway, Library of Virginia

NGS Award for Excellence: Genealogical Methods and Sources
Ted O. Brooke of Cumming, Georgia, Georgia Stray Wills, 1733-1900

NGS Award for Excellence: Genealogy and Family History
Robert W. Montague III, of Navarre, Florida, History and Genealogy of Peter Montague of Jamestown, Virginia (1603-2003)

Family History Writing Competition
Leslie Anderson of Silver Spring, Maryland, Tabitha's Story: Survival, Struggle, and Success

Award of Merit
Don Eckerle of the German Genealogy Group, NY; John Martino of the Italian Genealogy Group, NY; and Bob Boeckle of the German Genealogy Group, NY

Award of Honor 
Virginia Genealogical Society - Local Host

Certificate of Appreciation
Host Chair - Chuck Novak
Volunteer Co-chair, Developing Volunteer list - Don Moore and Pam Brady
Volunteer Co-chair On-site coordination - Carolyn Goudie
Registration Chair - Teresa Kelley
Hospitality Chair & Ask Me Volunteers - Alice Sweeney
Publicity Chair - Kate Parker
Vendor Chair - Alice Phillips

2013

NGS Fellow
Donn Devine, jd, cg*, fngs

Presidents' Citation
Jan Meisels Allen

The Shirley Langdon Wilcox Award for Exemplary Volunteerism
Julie Potter Miller, cg

NGSQ 2012 Award for Excellence 
F. Warren Bittner, cg, "Without Land, Occupation, Rights, or Marriage Privilege: The Büttner Family from Bavaria to New York" (NGSQ September 2012)

Rubincam Youth Award (Senior)
Andrew Staton, My Windsor and Young Ancestors

NGS Newsletter Competition Winners

Major Genealogical or Historical Society Newsletter

Winner: PastFinder, Silicon Valley Computer Genealogy Group

County or Local Genealogical or Historical Society Newsletter

Winner: The Newsletter of the Irish Family History Forum

Honorable Mention: The Quarterly Newsletter of the South Bend Area Genealogical Society

Family Association Newsletter

Winner: The Andreas Killian Descendants Historical Association Newsletter

Honorable Mention: The Seeley Genealogical Society Newsletter

NGS Home Study Course Scholarship
Kristin Harms, Alpharetta, Georgia

The Filby Award for Genealogical Librarianship
Elizabeth Crabtree Wells, Samford University, Birmingham, Alabama

NGS Award for Excellence: Genealogical Methods and Sources
Robert S. Davis of Hanceville, Alabama, and Ted O. Brooke of Cumming, Georgia, Georgia Research: A Handbook for Genealogists, Historians, Archivists, Lawyers, Librarians, and Other Researchers

NGS Award for Excellence: Genealogy and Family History
Helen Schatvet Ullmann, cg, fasg, of Acton, Massachusetts, Some Descendants of Roger Billings of Dorchester, Massachusetts

Family History Writing Competition
Paul K. Graham, cg, ag of Salt Lake City, Utah, A Love Story Proved: The Life and Family of Laura Lavinia (Kelly) Combs

Award of Merit
Carolyn Marguerite Hutchinson Brown

Award of Honor 
Michael Brenner  - Local Host Chair
Centennial Las Vegas Genealogy Society - Co-Host
Clark County Nevada Genealogical Society - Co-Host
Jewish Genealogy Society of Southern Nevada - Co-Host
Las Vegas FamilySearch Library - Co-Host
Nevada African American Genealogy Society - Co-Host
Nevada State Society Daughters of the American Revolution - Co-Host

Certificate of Appreciation
Lynne Bogner and R. Wayne Stoker, Co-Chairs of Volunteers
Patricia Dell’aira and Rebecca Eisenman, Co-Chairs of Hospitality
Betteann Meyers, Publicity Chair
Carole Montello, Registration Chair
Leo Myers, Exhibits Chair
Bill White, Local Events and Tours Chair

2012

NGS Fellow
Kay Haviland Freilich, cg, cgl, fngs

Presidents' Citation
Melinde Lutz Byrne, cg, fasg

The Shirley Langdon Wilcox Award for Exemplary Volunteerism
Charles "Chuck" S. Mason, Jr., cg

NGSQ 2011 Award for Excellence
Teri D. Tillman "Using Indirect Evidence and Linguistic Analysis to Trace Polin Ries of New Orleans" (NGSQ December 2011)

Rubincam Youth Award (Senior)
Nathan Thomas Wheeler, My Family Heritage: The Five Generation Straight Line Genealogy of Nathan Thomas Wheeler

Rubincam Youth Award (Junior)
Oliver Patterson, Biography of Victor Banks

NGS Newsletter Competition Winners

Major Genealogical or Historical Society Newsletter

Winner: Ohio Genealogy News, Ohio Genealogical Society

Honorable Mention: Wisconsin Genealogical Society Newsletter, Wisconsin Genealogical Society

County or Local Genealogical or Historical Society Newsletter

Winner: PastFinder, Silicon Valley Computer Genealogy Group

Honorable Mention: The Missouri Patriot, Missouri Society-Sons of the Revolution 1776

Family Association Newsletter

Winner: The Timen Stiddem Society Newsletter, The Timen Stiddem Society

Honorable Mention: Our Endicott Heritage Trail, Endecott-Endicott Family Association

NGS Home Study Course Scholarship
Susan Griffis, Evansville, Indiana

The Filby Award for Genealogical Librarianship
Debbi Lyon, Blasco Memorial Library, Erie, Pennsylvania

NGS Award for Excellence: Genealogical Methods and Sources
Paul K. Graham, Georgia Land Lottery Research

NGS Award for Excellence: Genealogy and Family History
Scott C. Steward and Christopher C. Child, The Descendants of Judge John Lowell of Newburyport, Massachusetts

Family History Writing Competition
F. Warren Bittner, cg - Without Land, Occupation, Rights, or Marriage Privilege: The Büttner Family from Germany to America

Michael Hait, cg, In the Shadow of Rebellions

Award of Merit
Marvin Wilhite

Distinguished Service Award
Clair Crawford
Dr. Thomas Shawker
Patricia R. Baars

Award of Honor
Kenny Burck  - Local Host Chair
Ohio Genealogical Society - Co-Host
Hamilton County Chapter of the Ohio Genealogical Society - Co-Host

Certificate of Appreciation
Liz Stratton - Hospitality Chair
Jean Nathan - Volunteer Chair
Sandy St. Martin - Registration Chair
Barbara Gargiulo - Vendor Chair
Jean Woll - Publicity Chair
Deb Cyprych - Blog Chair
Patricia Moseley Van Skaik - Night at Library Chair
Sharon McKinnis - MAC Volunteer 

2011

NGS Fellow
Barbara Vines Little, cg, fvgs, fngs

Presidents' Citation
Arlene V. Jennings, cg

The Shirley Langdon Wilcox Volunteer Award 
Shirley Langdon Wilcox, cg, fngs

NGSQ 2010 Award for Excellence
David Ouimette, cg, "Proving the Parentage of John Bettis: Immigrant Anncestor of Bettis Families in Vermont" (NGSQ September 2010)

Rubincam Youth Award
Matthew Dalton Lauderback, Christiana, Tennessee 

NGS Newsletter Competition Winners

Major Genealogical or Historical Society Newsletter

Winner: The Septs, Irish Genealogical Society International

Honorable Mention: Anglo-Celtic Roots, British Isles Family History Society of Greater Ottawa

County or Local Genealogical or Historical Society Newsletter

Winner: Chinook, Alberta Family Histories Society

Honorable Mention: Fairfax Genealogical Society Newsletter, Fairfax Genealogical Society

Family Association Newsletter

Winner: The Timen Stiddem Society Newsletter, The Timen Stiddem Society

NGS Home Study Course Scholarship
Amie R. Tennant, Vernon Hills, Illinois

NGS Award for Excellence: Genealogical Methods and Sources
Lois Payne Hoover – Towne Family_William Towne and Joanna Blessing , Salem Mass-1635- Five Generations of Descendants 

Award of Honor 
Marguerite Bishop– Conference local arrangements chair

Certificate of Appreciation 
Lynn Haltiwanger
Clare Richter
Bill Richter
Grace Bates
Walter Tylee
Doris Tylee
Ann Dodenhoff
Michael H. Becknell

2010

Presidents' Citation
Peter Broadbent
Connie Lenzen, cg
Elissa Scalise Powell, cg

NGS Award of Merit
Louisiana Creole Research Association
Megan Smolenyak Smolenyak
Jean Nudd, archivist for the National Archives in Pittsfield, MA

NGSQ 2009 Award for Excellence
Rachal Mills Lennon, cg, "Jonathan Turner - More Than a Name: A Carolina Case Study in Dissecting Records" (NGSQ March 2009)

Family History Writing Contest
Patrick Quigley, The Quigley Family Searches for the American Dream.

Major Genealogical or Historical Society Newsletter

Winner: Anglo-Celtic Roots, British Isles Family History Society of Greater Ottawa

Honorable Mention: Nuestra Herencia edited by Debbie Figueroa of New York City

County or Local Genealogical or Historical Society Newsletter

Winner: Collin County Genealogical Society Newsletter co-edited by Mary Ann Thompson and Fran Faitt

Honorable Mention: BIGWILL News, British Interest Group of Wisconsin and Illinois edited by Karen Glass

Family Association Newsletter

Winner: The Chandler Family Association Newsletter edited by Claudia Chandler Brocato

Honorable Mention: The Goodrich Gospel edited by Kay Waterloo

NGS Home Study Course Scholarship
Terri Hildreth, Madison, Alabama

NGS Award for Excellence: Genealogical Methods and Sources
Schelly Talalay Dardashti – Ties That Bind (Jewish Research Strategies) 

Award of Honor 
Utah Genealogical Association, 2010 NGS Family History Conference host
Russell Lynch, mls, ag – Conference local arrangements chair
Cherie Bush – Conference Liaison with Family Search

2009

NGS Fellow 
Thomas W. Jones, phd, cg, cgl, fasg, fuga

Presidents' Citation
Helen F. M. Leary, cg (emeritus), fasg, fngs

NGSQ 2008 Award for Excellence
Daniela Moneta, cg, “Identifying the Children of David Pugh and Nancy Minton of Virginia, Kentucky, and Tennessee”

Family History Writing Contest
Kay Haviland Freilich, cg, cgl, "In Her Own Words”.

Distinguished Service Award
Ruth Johnson Turner
Patricia R. Baars
Susan Yockey
Chuck Mason Jr., cg

NGS Newsletter Competition Winners

Major Genealogical or Historical Society Newsletter

Winner: Anglo-Celtic Roots, British Isles Family History Society of Greater Ottawa

Honorable Mention: Archival Anecdotes, Friends of NARA, Pittsfield, Massachussetts

County or Local Genealogical or Historical Society Newsletter

Winner: Chinook, Alberta Family Histories Society

Honorable Mention: BIGWILL News, British Interest Group of Wisconsin and Illinois

NGS Home Study Course Scholarship
Susan Evans, Landsdowne, Pennsylvania

Rubincam Youth Award
Thomas Adams, Apex, North Carolina

NGS Award for Excellence: Genealogical Methods and Sources
Brenda Dougall Merriman – United Empire Loyalists: A Guide to Tracing Loyalist Ancestors in Upper Canada

NGS Award for Excellence: Genealogy and Family History Book
Daniel M. Gwin – A Family for Steven

Award of Honor 
North Carolina Genealogical Society
Ann Christnacht Hilke, cg – Local arrangements chair

Certificate of Appreciation
Heather Whann Choplin – Local events chair
Louise Miller Cowell – Registration chair
Vickie Burns – Publicity chair
Linda Reid – Hospitality chair
Lucinda Glover – Volunteers chair
Rob Elias – Volunteers chair
Cathy Elias – Volunteers chair
Diane Richard – Blog and exhibit chair
Phyllis Ziller – Publicity
Maryann Tuck – Publicity
Terry Moore, cg – Special projects
Jeff Haines, cg – Special projects

2008

NGS Fellow
Ann Carter Fleming, cg*, cgl, fngs

NGSQ 2007 Award for Excellence
Teri D. Tillman, cg, “Identifying Benjamin W. Cohen of New York and New Orleans,” published December 2007

President’s Citation
Charles “Chuck” Knuthson

NGS Award of Merit
Missouri State Archives
David A. Bailey, Pittsburgh, Pennsylvania
Peggy Brown, Springfield, Virginia
Sherard Reidinger, Berwyn Heights, Maryland
John M. Robinson, Salt Lake City, Utah
Cheryl Singhal, Silver Springs, Maryland
Kay Watson, Arlington, Virginia

NGS Newsletter Competition Winners

Major Genealogical or Historical Society Newsletter

Winner: The Septs, Irish Genealogy Society International

Honorable Mention: Anglo-Celtic Roots, British Isles Family History Society of Greater Ottawa

County or Local Genealogical or Historical Society Newsletter

Winner: The Heritage, The Gwinnett Historical Society

Honorable Mention: South Bend Quarterly, South Bend Area Genealogical Society

Family Association Newsletter

Winner: Journal of Clan Ewing, Clan Ewing in America

Honorable Mention: Longenecker Family Newsletter, Longenecker Family Association

NGS Home Study Course Scholarship
Deborah Kapp, Gibsonia, Pennsylvania

The Filby Award for Genealogical Librarianship
David Dearborn, New England Historic Genealogical Society

NGS Award for Excellence: Genealogical Methods and Sources
Elizabeth Shown Mills, cg, cgl, fasg, fngs - Evidence Explained: Citing History Sources from Artifacts to Cyberspace

NGS Award for Excellence: Genealogy and Family History Book
Ronald A.Hill, phd, cg, fasg - Ancestors and Descendants of Reuben Ball

Award of Honor
Missouri State Genealogical Society
Mid-Continent Public Library
Northland Genealogy Society
APG Heartland Chapter
Johnson County, Kansas, Genealogical Society
David Sapp – Local Arrangements Chair

Certificate of Appreciation
Bill Hawkins
Janice Schultz
Mary Celeste
Martha Henderson
Kimberlee Ried
Sharlene Miller
Evie Bresette
Marieta Grissom
Nancy Thomas
Darrell Jackson
JoAnne Magner
Barbara Dale

Contact the NGS Awards Chair at awards@ngsgenealogy.org.  

*Certified Genealogist, cg, Certified Genealogical Lecturer and cgl are service marks of the Board for Certification of Genealogists® used by the Board to identify its program of genealogical competency evaluation and used under license by the Board’s associates.

 

 

Text Size Increase Text SizeDecrease Text Size

Bookmark and Share

Volunteer

If you have free time, there's an NGS volunteer opportunity for you. From a few minutes a week to a continuing long-term committment, see how you can help NGS as a volunteer.